Ciekawi świata

Zasady obsługi węży strażackich

Artykuł partnera.

Węże strażackie to jeden z podstawowych elementów wyposażenia strażaka i jednostki pożarniczej. Umożliwiają podawanie środka gaśniczego, aby skutecznie ugasić pożar. Strażacy stosują przede wszystkim węże ssawne i tłoczne. W jaki sposób obsługiwać węże strażackie?

Prawidłowa obsługa węży strażackich – o czym pamiętać?

Każdy wąż strażacki musi być wyposażony w łącznik, który umożliwia podłączenie go z jednej strony do motopompy, a z drugiej do prądownicy i smoka ssawnego. Węże strażackie tłoczone umożliwiają tłoczenie wody od motopompy do prądownicy – miejsca, z którego wydobywa się strumień wody. Węże ssawne wymagają natomiast zasysania środka gaśniczego z odpowiedniego zbiornika. Istotna jest także konserwacja węży strażackich. Powinny być przede wszystkim utrzymywane w suchym stanie i nie powinny być poddawane długotrwałemu działaniu promieniowania słonecznego. Węże należy także regularnie wietrzyć i przeprowadzać na nich próby wytrzymałościowe minimum cztery razy w roku.

Rodzaje zwijania węży strażackich

Obsługa obejmuje także odpowiednie zwinięcie węża. Wśród dostępnych metod wyróżnia się m.in. harmonijką z W 75, noszak wężowy W 75 oraz jednoosobowe rozwinięcie. W przypadku pierwszego do jednego łącznika podłącza się na stałe rozdzielacz, a drugi koniec łączony jest z nasadą tłoczną samochodu gaśniczego. Następnie otwiera się skrytkę auta i trzymając za rozdzielacz, rozwija harmonijkę. Noszak wężowy W 75 pozwala natomiast szybko rozwinąć odcinki, a długie linie może układać pojedynczy ratownik. Jednoosobowe rozwinięcie polega na ułożeniu na ziemi odcinków W 75 z łącznikami skierowanymi w jedną stronę. Następnie należy połączyć węże w taki sposób, aby wewnętrzny łącznik jednego odcinka łączyć się z zewnętrznym kolejnego. Aby węże strażackie zapewniały bezproblemowe i sprawne działanie, warto także zwracać uwagę na producenta i źródło ich pochodzenia. Dlatego też producent węży strażackich Bogdan Gil stosuje odpowiednie materiały, które zapewniają trwałość wyposażenia strażaka na długie lata.

Dlaczego warto pamiętać o odpowiedniej obsłudze węży strażackich?

Węże strażackie i ich stan techniczny mają bezpośredni wpływ na powodzenie akcji pożarniczej. Właśnie dlatego należy obsługiwać je zgodnie z przepisami i normami prawa polskiego. Istotna jest również jakość materiałów, z jakich zostały wykonane węże. Te, które pochodzą od renomowanych producentów, wyróżniają się odpornością na ścieranie i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warto więc wybierać węże strażackie wykonane zgodnie z przepisami prawa i należycie o nie dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.