Kultura

Dziadek do orzechów – klasyka sztuki baletowej

Dziadek do orzechów to tytuł kojarzony przez wszystkich, ponieważ jest to jedno z najsłynniejszych dzieł sztuki baletowej. Stworzony przez Piotra Czajkowskiego, balet po raz pierwszy został zrealizowany w petersburskim Teatrze Maryjskim w 1892 roku. Libretto baletowe stworzył francuski tancerz i choreograf Marius Petipa w nawiązaniu do opowiadania Dziadek do orzechów E.T.A. Hoffmana. Od premiery dzieła minęło więc już ponad sto lat – po dzień dzisiejszy jednak zachwyca widzów w teatrach operowych na całym świecie.

Ze względu na fabułę, Dziadek do orzechów jest szczególnie popularny w okresie bożonarodzeniowym. W naszym kraju spektakl jest wystawiany przez Polski Balet Królewski – młody i dynamicznie rozwijający się zespół łączący przywiązanie do tradycji i szukanie oryginalnych środków ekspresji.

Polski Balet Królewski: tradycja i nowoczesność

Polski Balet Królewski to zespół złożony z wybitnych tancerzy z Polski oraz z Europy Zachodniej i Południowej. Wszyscy wchodzący w jego skład to profesjonalni artyści z adekwatnym wykształceniem i doświadczeniem, o bardzo wysokim poziomie technicznym. O niezwykłym talencie i zaawansowanych umiejętnościach tancerzy świadczą ich liczne dokonania i nagrody w Polsce oraz poza granicami kraju.

Artyści występujący w Polskim Balecie Królewskim posiadają świetną znajomość światowej klasyki tańca, lecz jednocześnie podążają z duchem czasu. Są na bieżąco z najważniejszymi światowymi trendami w balecie, operze, ale i sztuce w ogóle, nie zamykając się na nowości. To mistrzowskie połączenie klasyki i nowoczesności wychodzi naprzeciw każdemu widzowi, który chce zasmakować najwyższej jakości kultury.

Dziadek do orzechów: muzyczna podróż w baśniowy świat

Fabuła baletu rozpoczyna się od przygotowań do bożonarodzeniowego przyjęcia. Tytułowy Dziadek do orzechów to ostatnia zabawka, która znajduje się pod choinką. Nie interesuje się nią nikt poza małą Klarą – dziewczynką, której dokuczają starsze dzieci i która marzy o dorosłości i kwiatach. Klara zasypia, trzymając dziadka do orzechów, i tym samym wkracza w magiczny świat, w którym dzieją się niesamowite rzeczy.

Klara dorośleje, zabawki ożywają, a Dziadek do orzechów zostaje przywódcą zabawkowego wojska. Wojsko musi stawić czoła wrogiej i groźnej armią myszy. Po zwycięskim starciu Klara wraz wraz z Dziadkiem – a raczej Księżniczka i Książę – dostają się do Krainy Słodyczy, w której mnóstwo jest cudownych miejsc jak z bajki. Odbywa się ceremonia zaślubin książęcej pary, a wszyscy dookoła są szczęśliwi. Któż nie chciałby tam trafić?

Wszystko to dzieje się przy akompaniamencie mistrzowsko skomponowanej muzyki, która dostarcza dodatkowym przeżyć i emocji. W następujących po sobie scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce, z których każdy jest unikatowy i ma swoją nazwę. Wśród nich znajdują się Taniec wieszczki cukrowej, Taniec arabski, Taniec pasterski. Choreografia i muzyka tworzą spójną całość, zapewniając różnorodne walory estetyczne i pobudzając wyobraźnię.

Dziadek do orzechów w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego to okazja do doświadczenia sztuki na światowym poziomie. O ponadczasowym charakterze dzieła świadczy fakt, że pomimo dynamicznego rozwoju środków masowego przekazu, widownie teatrów muzycznych wciąż zapełniają się widzami. Jest to rozrywka innego rodzaju niż obejrzenie filmu w telewizji lub kinie czy pójście na koncert – balet odbierany jest w odmienny sposób, uwrażliwiając widza i poszerzając jego horyzonty. To kontakt ze sztuką na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.