Styl życia

Siarka organiczna (MSM) na stawy – co to jest, działanie, właściwości

Co to jest MSM? MSM, czyli metylosulfonylometan to organiczny związek siarki. Organiczna siarka charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum biologicznej aktywności. Między innymi bierze czynny udział w produkcji wielu enzymów, kolagenu, keratyny czy przeciwciał. Jest więc niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Naturalnie występuje w niektórych roślinach i produktach spożywczych w niewielkiej ilości. W swojej naturalnej postaci jest jednak bardzo wrażliwy na obróbkę (np. pasteryzację). W związku z tym zaleca się przyjmowanie MSM w formie sprawdzonego suplementu diety wysokiej jakości. W takiej postaci z reguły jest znacznie bardziej przyswajalny przez organizm.

Zastosowanie siarki organicznej

MSM ma szereg właściwości prozdrowotnych, między innymi wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto wspomaga:

  • leczenie stanów zapalnych oraz bólu mięśni i stawów
  • gojenie się ran i poparzeń
  • walkę z problemami skórnymi, takimi jak trądzik czy blizny
  • łagodzenie objawów stresu
  • procesy regeneracyjne organizmu, zwłaszcza po intensywnej aktywności fizycznej

Ponadto organiczny związek siarki bywa też składnikiem niektórych kosmetyków – jego działanie poprawia stan paznokci, włosów i skóry. Jest też skuteczny jako wsparcie leczenia wielu schorzeń, np. bólów migrenowych. Ponadto wpływa pozytywnie na wchłanianie witamin C, A,D,E oraz pierwiastków takich jak selen czy magnez. Co więcej MSM wykazuje pozytywne działanie przy przewlekłych chorobach skóry, a nawet nieżycie nosa, spowodowanym alergią. Stosuje się go przy stanach zapalnych błony śluzowej, a wspomagająco również przy zatruciach chemicznych.

Jaki wpływ ma MSM na stawy?

MSM najbardziej znany jest ze swojego niezwykle pozytywnego działania na stawy. Bardzo powszechny jest wśród sportowców, którzy szczególnie narażeni są na wszelkiego rodzaju kontuzje. Warto jednak wciąż pod uwagę, że uraz stawu może wystąpić u każdego, bez względu na rodzaj aktywności fizycznej lub całkowity jej brak. Dlatego dobrze jest je wspierać i zapobiegać ewentualnym urazom. Dodatkowe stosowanie organicznego związku siarki może przyczynić się do złagodzenia objawów, związanych z wszelkiego rodzaju schorzeniami układu ruchu – zwłaszcza bólu.

W jakich jeszcze przypadkach warto suplementować MSM? Przy chorobach zwyrodnieniowych stawów – dla złagodzenia bólu, polepszenia sprawności fizycznej oraz jakości życia chorego. Organiczna siarka może sprawdzić się także przy chorobach układu kostno-mięśniowego. MSM ma wówczas działanie łagodzące dolegliwości bólowe oraz stan zapalny. Przykładowym suplementem z siarką organiczną jest Swanson MSM, który udostępnia w swojej ofercie sklep internetowy Swanson.

Podsumowanie

MSM, czyli organiczny związek siarki naturalnie występuje w niektórych produktach (np. mleku, warzywach, owocach), jednak w tej formie jest bardzo nietrwały. Żeby móc korzystać z jego prozdrowotnych właściwości, zaleca się sięgnąć po suplementy diety. MSM znany jest przede wszystkim ze swojego wsparcia dla stawów, ale to nie wszystko. Związek ten wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego oraz procesy regeneracyjne organizmu.

Jeden komentarz do “Siarka organiczna (MSM) na stawy – co to jest, działanie, właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.