Styl życia

Jak dbać o swoją gitarę akustyczną, aby przedłużyć jej żywotność

Większość gitarzystów podchodzi do swoich instrumentów z należytą troską oraz szacunkiem. Wiedzą oni bowiem, że dbanie o swoją gitarę potrafi skutecznie przedłużyć jej żywotność. Odpowiednia konserwacja gitary akustycznej może sprawić, że instrument posłuży nam przez wiele lat. Konstrukcja gitary sprawia, że urządzenie to jest niezwykle wrażliwe na wszelkiego rodzaju zmiany klimatyczne. Gitara akustyczna wykonana z drewna nie lubi chłodu, upałów oraz wilgoci. Szkodliwy może okazać się dla niej również brud oraz kurz. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by zadbać o swoją gitarę i uchronić ją przed szkodliwymi czynnikami. Jak dbać o swoją gitarę akustyczną, aby przedłużyć jej żywotność? Co może uszkodzić naszą gitarę? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Najczęstsze czynniki wpływające na uszkodzenie gitary akustycznej

Gitara akustyczna ma bardzo delikatną konstrukcję, która jest wrażliwa na wszelkiego rodzaju czynniki środowiskowe. W związku z tym łatwo możemy zniszczyć swój instrument, jeśli nie będziemy o niego dbać w należyty sposób. Najczęstsze czynniki, które wpływają na uszkodzenie gitary to:

  • brud,
  • wilgoć,
  • kurz,
  • zbyt rzadka wymiana strun,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza gitara akustyczna służyła nam przez lata, powinniśmy poznać sposoby pielęgnacji instrumentu.

Jak przechowywać gitarę akustyczną?

Warto pamiętać o tym, że głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji gitar akustycznych, jest drewno. Oznacza to, że gitara jest instrumentem niezwykle wrażliwym na zmianę temperatury oraz wilgotności. Problem ten dotyczy zarówno nowych, jak i używanych instrumentów. W związku z tym niezwykle istotną kwestią jest przechowywanie gitary w odpowiednim miejscu. W ten sposób możemy uchronić swój instrument przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury.

Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania gitary akustycznej powinno mieć stałą wilgotność, która mieści się w przedziale od 40 do 60 procent. Taki poziom wilgotności przez większość roku można utrzymać bez większych problemów. Sytuacja niestety komplikuje się w sezonie grzewczym, kiedy to wilgotność drastycznie spada. W takim wypadku należy zainwestować w higrometr, który służy do pomiaru poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli poziom wilgotności będzie zbyt niski, powinniśmy zainwestować w nawilżacz powietrza. Każdy gitarzysta, któremu zależy na odpowiednim przechowywaniu swojego instrumentu, powinien wyposażyć się w higrometr oraz nawilżacz do swojego pokoju.

Pielęgnacja i czyszczenie instrumentu

Aby gitary akustyczne zostały zachowane w dobrym stanie, należy regularnie z nich korzystać. Codzienne korzystanie z gitary to najlepszy sposób na przedłużenie jej żywotności. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem gry dokładnie umyć ręce, ponieważ mogą być one pokryte brudem i tłuszczem, co może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego instrumentu. Mycie dłoni i częste granie na gitarze to jeden z podstawowych sposobów pielęgnacji instrumentu.

Bardzo istotne jest również regularne czyszczenie gitary akustycznej. Warto robić to przede wszystkim w momentach, kiedy planujemy dłuższą przerwę od gry na instrumencie. Podczas gry na gitarze, tłuszcz oraz fragmenty skóry, a także brud z palców osadzają się na gryfie. W dłuższej perspektywie może to negatywnie wpływać na brzmienie instrumentu. Jeśli nie będziemy regularnie czyścić naszej gitary, struny i metalowe elementy mogą zacząć rdzewieć. To właśnie dlatego tak istotne jest częste czyszczenie gitary, zwłaszcza w momentach, kiedy zamierzamy odłożyć ją na dłuższy czas.

Warto również zabezpieczać podstrunnicę odpowiednim środkiem, który zapobiega jej wysychaniu. Takie środki bardzo często dedykowane są przez producentów gitar. Istotne dla przedłużenia żywotności instrumentu jest również regularne przecieranie pudła rezonansowego suchą szmatką. Można do tego wykorzystać również środki do pielęgnacji zalecane przez danego producenta. Pod żadnym pozorem nie należy jednak używać do tego wody, ponieważ może ona uszkodzić gitarę.

Gitarę należy także poddawać niezbędnej regulacji. Z upływem czasu gryf może się lekko wyginać, dlatego warto obserwować swój instrument i raz na jakiś czas wprowadzać drobne poprawki, wykorzystując w tym celu pręt zainstalowany przez producenta wewnątrz gryfu. Na początku może wydawać się to skomplikowane, dlatego warto zrobić to pod okiem profesjonalisty lub zlecić takie zadanie osobie, która specjalizuje się w takich pracach.

Dlaczego należy wymieniać struny w gitarze?

W kontekście przedłużenia żywotności gitary bardzo istotna jest regularna wymiana strun. Pojęcie „regularnie” dla każdej osobie może oznaczać coś innego, jednak pod żadnym pozorem nie należy doprowadzić do skorodowania strun. Jeśli zauważymy, że nasze struny wyglądają inaczej, a dźwięk różni się od tego, który wydobywał się wcześniej, powinniśmy dokonać wymiany strun. Najlepiej zlecić to zadanie specjalistom, którzy przeprowadzą cały ten proces za niewielką opłatą.

Częste granie na gitarze prowadzi do szybszego zużywania się strun. W momencie, w którym struny są skorodowane, zwykłe przetarcie ich szmatką nie wystarczy, aby uzyskać wcześniejsze brzmienie. Wiele osób świadomie nie wymienia strun, ponieważ odpowiada im taki rodzaj brzmienia, jednak większość producentów gitar zaleca ich regularną wymianę. Warto również pamiętać o wyczyszczeniu podstrunnicy przy każdej wymianie strun. Można to zrobić przy użyciu specjalnych środków do pielęgnacji. W wielu przypadkach podstrunnica może być zabrudzona tak mocno, że do jej wyczyszczenia trzeba będzie użyć szczoteczki do zębów. Należy jednak robić to umiejętnie i delikatnie, aby nie uszkodzić gitary. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w przeprowadzaniu wszelkich prac konserwacyjnych, możemy skorzystać z usług firm, które specjalizują się w wymianie strun, regulacji gitar oraz ich pielęgnacji. W ten sposób minimalizujemy ryzyko uszkodzenia naszego instrumentu, a przy okazji oszczędzamy wiele czasu.

Partnerem artykułu jest musicaudio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.