Styl życia

Jak zrobić trening cardio na siłowni? Jakich sprzętów użyć?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak źle traktujemy nasze ciało – przez lata prowadzimy niezdrowy tryb życia, brakuje nam aktywności i bazujemy na złych nawykach żywieniowych. W ten właśnie sposób zyskujemy zazwyczaj zbędne kilogramy i przychodzi taki dzień, gdy decydujemy, że należy się ich pozbyć. Trening cardio przychodzi nam z pomocą.

Czym jest trening cardio?

Trening cardio to typowy trening odchudzający oraz wytrzymałościowy. Opiera się na zwiększonej ilości oddechów, co przekłada się na wyższe tętno podczas wykonywania tego rodzaju aktywności. Bardzo dobrze oddziałuje na układ krążenia oraz polepsza ogólną kondycję. Zazwyczaj powinien być wykonywany przy umiarkowanym tętnie wynoszącym 60-70% naszego tętna maksymalnego. Treningu cardio, zwanego również tlenowym, nie należy mylić z treningiem interwałowym, który trwa zdecydowanie krócej i wymaga utrzymywania niemalże maksymalnego tętna z przerwami na spokojniejszą aktywności. Trening typu cardio wykonujemy zazwyczaj przez 30 minut do godziny – nie należy z nim przesadzać, ponieważ tego rodzaju aktywność zwiększa poziom kortyzolu we krwi, co przekłada się na odkładanie tkanki tłuszczowej i brak przyrostu masy mięśniowej.

Jak wykonywać trening cardio na siłowni?

Trening tlenowy najlepiej jest robić samodzielnie lub po skończeniu ćwiczeń siłowych. Wiele osób zaleca, aby wykonywać go na czczo, ponieważ pomaga to w pozbyciu się opornego tłuszczu, który najczęściej występuje w okolicach brzucha. Siłownia jest idealnym miejscem do wykonywania treningu cardio, ponieważ wyposażona jest w dużą ilość sprzętów ułatwiających tę aktywność.

Najpopularniejszym wyborem jest oczywiście bieżnia, która ma imitować tradycyjne bieganie w terenie. Urządzenie to jest banalnie proste w obsłudze, zazwyczaj posiada również funkcję liczenia kalorii oraz mierzenia tętna. Możemy samodzielnie dobrać tempo biegu, a także nachylenie bieżni, przykładowo odwzorować marsz górski. Najwygodniej jest biegać truchtem przez około 30 minut, mamy możliwość spalić w takim czasie nawet 300 kalorii.

Sprzęt do siłowni, który świetnie sprawdzi się przy treningu cardio to orbitrek, wpływa on na budowę mięśni pośladów oraz wyszczupla ramiona i nogi. Trening wykonywany na orbitreku przypomina bieg narciarski, a przy odpowiednim nachyleniu, może odwzorować wchodzenie po schodach. Zazwyczaj spalamy na nim bardzo dużo kalorii w dość krótkim czasie, ponieważ angażujemy do pracy wiele partii mięśniowych.

Rowerek stacjonarny to prawie tak często wybierane urządzenie, jak bieżnia. Prawie każdy lubi jeździć na rowerze, zwłaszcza jeśli podczas jazdy możemy oglądać ulubiony serial lub czytać książkę. Siadamy wygodnie na rowerku, zaczynamy pedałować w umiarkowanym lub dość szybkim tempie i kalorie spalają się niemalże same. Ta aktywność jest bardzo prosta i dlatego uwielbia ją tak wiele osób. Godzina jazdy na rowerze stacjonarnym może pomóc nam pozbyć się nawet 700 kcal.

Czy sam trening cardio wystarczy?

Trening tlenowy bez zmiany nawyków żywieniowych pozwoli nam poprawić naszą kondycję, zwiększyć wytrzymałość organizmu, ale niekoniecznie wpłynie na naszą wagę. Ćwiczenia fizyczne to jedno, ale dieta odrywa ogromną rolę. Chcąc pozbyć się dodatkowych kilogramów, musimy pozostawać w deficycie kalorycznym, czyli jeść mniej, niż potrzebuje nasz organizm. Trening cardio ułatwi uzyskanie deficytu, ale zazwyczaj nie wystarczy.

Jeden komentarz do “Jak zrobić trening cardio na siłowni? Jakich sprzętów użyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.