Kultura

Jak wydać książkę? Przydatne porady

Wielu początkujących autorów stawia sobie to pytanie: jak wydać książkę? Oczywiście najlepiej wysłać próbkę swojej twórczości albo całość napisanej książki do wydawnictwa i czekać na odpowiedź, ale często w takich sytuacjach odpowiedź nie przychodzi nigdy, a zapał gaśnie…

Gdy czekasz już wiele miesięcy na odpowiedź i wciąż nikt ci nie odpisał, by choćby skomentować twoją przesłaną twórczość, w kreatywnej duszy zaczyna pojawiać się wątpliwość. Czy oznacza to, że twój tekst nie był dość dobry, by ukazać się drukiem? Być może przy wysyłaniu go nie zaprezentowałeś się dość dobrze? Albo w ogóle źle zaadresowałeś twoje zapytanie?

Self-publishing, czyli pisarzu, wydaj się sam

Dla części autorów najlepszym sposobem na to, by wydać swoją książkę, będzie całkowite ominięcie wydawnictw i skorzystanie z self-publishingu. Ta metoda ma dużo zalet, ale też i dużo wad. Największą zaletą jest oczywiście fakt, że nie jesteś od nikogo zależny w zakresie wydania twojej książki. Nie tylko daje ci to gwarancję, że twoja książka ukaże się w druku i trafi do księgarń, ale także będziesz mógł wydać ją dokładnie w takiej formie, w jakiej sobie to wymarzysz – na takim papierze, z taką okładką i z takimi ilustracjami.

Największa wada jest równie oczywista, co największa zaleta. Jest nią fakt, że wszystkie koszty wydawnicze musisz ponieść sam, a także zainwestować w to ogrom swojego czasu. Musisz więc zlecić redakcję i korektę, znaleźć kogoś, kto opracuje projekt graficzny okładki, wykona skład i łamanie tekstu. Wreszcie musisz znaleźć drukarnię, która twoją książkę wydrukuje, a także załatwić formalności, by mogła ona ukazać się w księgarniach. Za dystrybucję zresztą sam też będziesz odpowiedzialny… Dużo łatwiej jest w przypadku e-booków, ale nie każdego autora to rozwiązanie usatysfakcjonuje. Dla kogo jest więc self-publishing? Przede wszystkim dla dwóch grup ludzi: takich, którzy mocno wierzą w swój sukces lub już mają jakąś wyrobioną markę oraz takich, którzy po prostu za wszelką cenę chcą zobaczyć swoją książkę w druku, nie oglądając się na koszty i środki.

A może jednak wydawnictwo?

Pozostali autorzy będą musieli jednak skorzystać z usług wydawnictwa. Nie musi to jednak być takie trudne! Ważne, by znaleźć takie wydawnictwo, które ma ugruntowaną pozycję na rynku i oferuje swoim autorom atrakcyjne warunki współpracy. Jak wydać książkę tą drogą? Przede wszystkim dopilnuj, by przesyłany tekst był dopracowany od A do Z. Babol na babolu i literówka literówką pogania – to nie jest dobry sposób prezentacji potencjalnemu wydawcy. Oczywiście, nie jesteś w stanie wyłapać wszystkich błędów co do najmniejszego przecinka – od tego jest późniejsza korekta – ale warto umieć stworzyć dobre pierwsze wrażenie.

Po drugie, pisząc maila do wydawcy również staraj się stworzyć pozory profesjonalizmu. Przede wszystkim zainteresuj go naszym tekstem. Na tę okazję przygotuj chwytliwe, dwu-trzyzdaniowe streszczenie książki, które nie będzie tylko opisem wydarzeń, ale też pokaże, co w twojej książce jest oryginalnego. W dalszej kolejności napisz kilka zdań o sobie – kim jesteś, czym się interesujesz i ewentualnie czy jesteś laureatem jakiegoś konkursu literackiego. W ten sposób przyciągniesz uwagę wydawcy i zmaksymalizujesz swoje szanse na odpowiedź. Pamiętaj – najważniejsze to się nie poddawać. Największych pisarzy, oprócz talentu, wyróżniał też zawsze upór i pracowitość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.