Ciekawi świataNa czasieStyl życia

Nowe i używane książki – sprzedaż online szansą na odrodzenie rynku antykwarycznego

Pierwsze antykwariaty powstały już w starożytnym Rzymie, ich bujny rozwój nastąpił natomiast w XVII-wiecznej Holandii. Mimo tak długiej historii aż do końca XX wieku handel książką używaną nie przechodził większych zmian strukturalnych. Rewolucją okazał się dopiero Internet – e-handel, który diametralnie zmienił rynek antykwaryczny.

Sprzedaż książek online – odrodzenie rynku książki używanej

Dywersyfikacja kanałów sprzedażowych stała się szansą nie tylko dla sprzedawców indywidualnych. Skorzystały na niej również niewielkie księgarnie i mali antykwariusze – niezwiązani z ogólnokrajowymi sieciami sprzedażowymi. Największe znaczenie mają oczywiście programy partnerskie, integrujące fizyczne magazyny książek używanych ze sklepami internetowymi. W Polsce afiliacyjna sprzedaż książek używanych nie jest jednak tak dobrze rozwinięta, jak w krajach Europy Zachodniej, gdzie własne programy stworzyli internetowi giganci (Amazon, eBay).

Większe znaczenie mają na rynku polskim serwisy aukcyjne i portale ogłoszeniowe, umożliwiające sprzedaż książek używanych na małą skalę tak osobom prywatnym, jak i niewielkim księgarniom. Pozwoliły one zatrzymać charakterystyczną dla lat 90-tych zapaść rynku książki, umożliwiając wielu małym księgarniom przetrwanie i skuteczną walkę z wielkimi księgarniami sieciowymi.

Cheap collectibles. Pomysł na inwestycję i prezent

Rynek kolekcjonerski książki w Polsce nie jest jeszcze tak rozwinięty, jak w Europie Zachodniej. Podobnie jak w innych dziedzinach gospodarki i kultury, możemy jednak spodziewać się szybkiego rozwoju wielu nisz rynkowych, np. kolekcjonerstwa książek o winie, książek kucharskich czy książek dla dzieci.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliśmy realnych szans nabycia wszystkich książek, które pamiętamy z dzieciństwa, czy też kompletów starych, kultowych czasopism takich jak „Młody Technik” lub „Tylko Rock”. Obecnie możliwość taka już istnieje, a ceny książek używanych szybko rosną. Pojawił się więc cały nowy segment rynkowy, określany angielskim terminem cheap collectibles.

Rozwój rynku kolekcjonerskiego sprawia, że książki nowe i używane możemy traktować jako inwestycję. Pierwsze wydania Hobbita czy Harry’ego Pottera osiągają dziś zawrotne ceny. Podobnej sytuacji możemy spodziewać się na rynku polskim. Całe komplety interesujących książek używanych stanowią więc niewątpliwie dobrą lokatę kapitału. Są też ciekawym pomysłem na wartościowe prezenty – podobnie jak kolekcje filatelistyczne, prezenty takie to pomysł na ulokowanie kapitału dla naszych dzieci i dla nas samych.

Sprzedaż używanych książek w Internecie

Prowizje pobierane przez antykwariaty (stacjonarne i wysyłkowe) zawsze przekraczają 50% wartości książki. Sprzedaż książek używanych antykwariuszom może wprawdzie być opłacalna – ale tylko wtedy, gdy zależy nam na możliwie szybkim zbycie całych księgozbiorów. Jeśli chcemy jednak sprzedać pojedyncze egzemplarze uzyskując za nie rzeczywiste ceny rynkowe, musimy korzystać z innych kanałów. Są to głównie serwisy aukcyjne i portale ogłoszeniowe.

Często chcemy pozbyć się ze swoich domowych biblioteczek tytułów, które nie cieszą się dużym powodzeniem, Niektórych z nich, ze względu na nadmierną podaż, nie skupują klasyczne antykwariaty. Sprzedaż niepotrzebnych książek zajmuje więc wiele czasu – jedyną możliwością jej przyspieszenia jest korzystanie z możliwie wielu kanałów sprzedażowych.

Nowoczesne serwisy ogłoszeniowe coraz częściej ułatwiają integrację ogłoszeń z prowadzonymi przez antykwariuszy i małe księgarnie sklepami internetowymi. Serwis ogłoszeniowy, którego specjalnością są właśnie książki używane i nowe to na przykład Pokato.pl, który w dużej mierze zastępuje sklep online, pozwalając zwiększyć obroty o co najmniej kilkanaście procent. Jest także źródłem towaru, zastępującym klasyczny skup książek i pozwalającym ograniczyć związane ze skupem stacjonarnym problemy.

Rozwój sprzedaży używanych książek online to także ułatwienie ich wyceny i porównywania cen. Jeszcze do niedawna, by rzetelnie wycenić książkę musieliśmy odwiedzić kilkanaście antykwariatów. Trudnością była zwłaszcza wycena książek o dużej wartości, białych kruków, pierwszych wydań i książek z autografami. Współcześnie do wyceny książki wystarczy nam przegląd ofert polskich i zagranicznych serwisów ogłoszeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.