Ciekawi świata

Kiedy sadzić piwonie i dlaczego piwonia nie kwitnie?

Piwonie to przepiękne kwiaty ozdobne uprawiane często na ogrodowych rabatach oraz na kwiaty cięte. Rozróżnia się aż kilkanaście gatunków piwonii, wśród których znajdziemy piwonie drzewiaste i piwonie zielne. Stanowią one wspaniałą dekorację ogrodów, a ich uprawa nie jest bardzo wymagająca, aczkolwiek istnieje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać. W innej sytuacji piwonia może nie zakwitnąć. Co dokładnie przyczynia się do tego, że piwonia nie kwitnie? I kiedy najlepiej sadzić piwonie?

Piwonia nie kwitnie – dlaczego?

Mięsiste, duże i piękne kwiaty piwonii wspaniale zdobią ogrodowe rabaty. Zdarza się jednak, że piwonia nie zakwitnie. Za taki stan rzeczy odpowiadać może kilka czynników, do których przede wszystkim należą:

  • za głębokie posadzenie piwonii,
  • zbyt późne posadzenie piwonii,
  • złe nawożenie (np. za dużo azotu przy niedoborze potasu i fosforu),
  • zaatakowanie rośliny przez choroby (szara pleśń) lub pasożyty (nicienie),
  • zbyt mało światła i dominacja innych roślin „podkradających” z gruntu substancje odżywcze,
  • nieodgarnięcie ściółki po zimie.

Oczywiście brak kwitnienia w jednym roku niczego nie przesądza, bo przy odpowiedniej trosce i pielęgnacji piwonia może zakwitnąć w swojej pełnej krasie za rok. Jest to bowiem roślina długowieczna, która z powodzeniem może stanowić część ogrodu nawet przez 20 lat. I jeśli chcemy, aby piwonia wypuściła piękne i okazałe kwiaty, musimy nie tylko zasadzić ją na prawidłowej głębokości, ale także w odpowiednim okresie i na sprzyjającym jej stanowisku.

Różowe piwonie

Piwonie ich sadzenie i uprawa

Piwonie lubią gleby żyzne i próchnicze o bardziej neutralnym pH. Żeby kwitły i rosły okazale należy je sadzić na stanowiskach nasłonecznionych. Piwonie lubią również wilgoć, ale bez przesady. Co do głębokości sadzenia, to należy zadbać o to, aby zawiązki łodygi znajdowały się około 3-5 cm od powierzchni gruntu. Ponadto piwonia jest rośliną, która ma tendencję do dużego rozrostu, dlatego przy jej sadzeniu należy zachować rozsądną odległość pomiędzy sadzonkami – takie minimum to 30 x 30 cm.

A kiedy sadzimy piwonie? Idealnym okresem do sadzenia piwonii jest sierpień i wrzesień, najlepiej przełom tych miesięcy. Jeśli pogoda pozwoli, można jednak sadzić piwonie nawet do listopada. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków piwonia to roślina mrozoodporna, ale na zimę zaleca się jej okrycie np. ściółką. Karpę piwonii, czyli goły korzeń, można sadzić do ziemi również na wiosnę (marzec – maj). Natomiast w okresie zimowym praktykuje się sadzenie piwonii do doniczek i ich przechowywanie do wiosny w zacienionym i chłodnym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.