Kultura

Życie i twórczość G. A. Henty dostępna w formie ebook

George Alfred Henty, to angielski pisarz i korespondent wojenny. Popularność zawdzięcza nietuzinkowym opowieściom przygodowym, które pod koniec XIX wieku były chętnie czytane w całej Anglii. Teksty autora zaadaptowane na ebooki cieszą się do dziś zainteresowaniem wśród czytelników.

Pasja do czytelnictwa

G. A. Henty był bardzo chorobliwym dzieckiem. Urodzony 8 grudnia 1832 r. pisarz zmagał się z wieloma dolegliwościami, które w tamtym okresie bezpośrednio zagrażały życiu. Podczas częstych pobytów w łóżku rozwinął swoją pasję do czytelnictwa. Hobby, którym było czytanie, nie zanikło wraz z nadejściem dorosłości, bowiem zainteresowanie literaturą miało ogromny wpływ na życie młodego Anglika.

Jako młodzieniec uczęszczał do dwóch popularnych szkół: Westminster School w Londynie oraz Gonville and Caius College w Cambridge, gdzie wykazywał się przede wszystkim ponadprzeciętnymi umiejętnościami sportowymi. Jednakże nie otrzymał dyplomu uczelni wyższej, ponieważ zgłosił się na ochotnika Komisariatu Szpitala Wojskowego po wybuchu wojny krymskiej.

Świadectwa dawnych czasów

Będąc na wojnie, Henty pisał dużo listów, które na bieżąco wysyłał do domu. Opisy wydarzeń wojennych oraz warunków panujacych na Krymie były bardzo barwne, a przez to przerażające. Po otrzymaniu korespondencji, jego ojciec był pod wrażeniem realistycznych opisów syna, postanowił więc podzielić się ich treścią z redakcją The Morning Advertiser, która je wydrukowała. Decyzja o wydrukowaniu korespondencji odbiła się na dalszej karierze pisarza, gdyż teksty stały się popularne w Anglii, jako świadectwo wydarzeń na Krymie.

Po zrezygnowaniu ze służby na stanowisku generała, pisarz pojął za żonę Elizabeth Finucane, z którą miał czwórkę dzieci. Jednakże rodzinna sielanka nie trwała długo, gdyż żona Henty’ego zmarła po długiej chorobie w 1866 r. Po jej śmierci samotny ojciec kontynuował swoją karierę pisarką tworząc cykl artykułów dla gazety Standard.

Posada korespondenta wojennego

Redakcja czasopisma Standard doceniła umiejętności pisarskie samotnego ojca, wysyłając go na wojnę austriacko-włoską, aby zdał relację z przebiegu działań wojennych. Warto zaznaczyć, że G. A. Henty pełnił wówczas funkcję specjalnego korespondenta, a nie wojskowego zaangażowanego w losy wojny. Relacjom z pola walki zawdzięcza kolejne zlecenia. Dzięki swoim wprawnym opisom, uczestniczył również m.in. w otwarciu Kanału Sueskiego, brytyjskiej ekspedycji karnej do Abisynii, wojnie francusko-pruskiej, czy powstaniu karlistów w Hiszpanii.

Wpływ poglądów politycznych na rozwój kariery

Wiele krytyków uważa, że za dynamiczny rozwój kariery Henty’ego odpowiadały przede wszystkim poglądy pisarza. W swoich tekstach autor jednoznacznie odnosił się pozytywnie do Imperium Brytyjskiego, którego był zdecydowanym zwolennikiem. Relacje wojenne, oprócz szczegółowych opisów działań militarnych oraz charakterystyki warunków panujących podczas walki, odnosiły się do zasadności działań Imperium. Również wiele kontrowersyjnych działań ze strony Londynu było usprawiedliwiane pozytywnym wpływem na rozszerzenie wpływów międzynarodowych.

Nie tylko relacje wojenne

Jednakże G. A. Henty znany jest również z poczytnych powieści dla dzieci i młodzieży. Większość utworów angielskiego pisarza odnosi się do życia chłopca, bądź młodzieńca, który żyje w niespokojnych czasach. Analizie poddane są jego emocje oraz zachowania, na które ma wpływ wiele czynników. To również studium psychologiczne odnoszące się do losu młodych mężczyzn obarczonych odpowiedzialnością za rodzinę i ojczyznę. Specyficzna sytuacja ma swoje odzwierciedlenie w polityce oraz decyzjach międzynarodowych. Pisarz ukazuje, iż na przestrzeni dziejów, młodzi ludzie zmagają się z podobnymi problemami, niezależnie od rozwoju nauki.

Więcej przeczytasz na http://www.edoor.edu.pl/zycie-i-tworczosc-g-a-henty-do-nabycia-w-formie-ebook.

Współczesny odbiór prac pisarza – ebooki

Jeśli chodzi o twórczość Henty GA ebook to dziś najpopularniejsza forma czytania. Do najbardziej znanych utworów zaliczają się:

  1. The Dragon & The Raven – Henty GA ebook,
  2. For The Temple – Henty G. A.,
  3. Under Drake’s Flag – G. A. Henty,
  4. In Freedom’s Cause – Henty GA ebook.

Ebooki i książki zawierają uniwersalną wiedzę odnośnie decyzji podejmowanych w życiu młodych mężczyzn i ich skutków. Każdy utwór autora do dzisiaj cieszy się popularnością, szczególnie wśród młodzieży chrześcijańskiej.

Jeden komentarz do “Życie i twórczość G. A. Henty dostępna w formie ebook

  • Uwielbiam jego twórczość. Bardzo ciekawa postać. Jego literatura jest wspaniała. 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.