Styl życia

Wybieramy kawę do ekspresów przelewowych – praktyczny poradnik

Kawa parzona w ekspresie przelewowym charakteryzuje się wyjątkową delikatnością, dlatego rodzaj stosowanej kawy również powinien być łagodny, subtelny, jasno palony bez wyczuwalnej kwasowości. Uzyskiwana kawa z ekspresu przelewowego ma wyczuwalną w smaku lekką słodycz, jest zupełnie inna niż espresso, ale tak samo ma wielu wielbicieli.

Jak wybrać kawę do ekspresów przelewowych?

Jak wybrać kawę do ekspresów przelewowych? Odpowiedź jest stosunkowo prosta, ponieważ powinny to być kawy jasno palone, o łagodniejszym smaku. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kaw brazylijskich, ale głównie chodzi o sposób, w jaki kawa była palona, na naszym rynku jest dużo ciemno palonych kaw, w stylu włoskim, które po zaparzeniu w ekspresie przelewowym mogą dawać zbyt mocny i gorzkawy posmak. W zależności od rodzaju ziarna kawy do ekspresów przelewowych mogą dawać posmak:

  • karmelu,
  • wiśni
  • lub czekolady.

W kawach pochodzących z Ameryki Południowej przeważa posmak orzechowo- czekoladowy. Natomiast kawy pochodzące z Afryki mają raczej posmak cytrusowy. Delikatną, botaniczną odmianą kawy jest kawa geisha pochodząca z Peru, kraj ten leży w Ameryce Południowej. Peru jest słynne z ekologicznych upraw, bez używania pestycydów, plantacje są nawożone wyłącznie maturalnymi nawozami. Kawa geisha z tego rejonu świata charakteryzuje się wyjątkową jakością. Plantacje znajdują się na wysokości nawet 2000 m n.p.m., a to powoduje, że owoce są bardzo dojrzałe i soczyste.

Zastanawiając się, jak wybrać kawę do ekspresów przelewowych, trzeba pamiętać, że ziarna nie mogą być zmielone zbyt drobno, ponieważ przy dłuższym kontakcie z wodą, a tak jest w procesie parzenia przelewowego, uzyskują zbyt gorzki i nieprzyjemny posmak. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kaw średnio zmielonych.

W jaki sposób parzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Ekspresy przelewowe umożliwiają regulowanie mocy zaparzanej kawy, zależy ona od jej ilości. To czy kawa będzie mocniejsza, czy słabsza zależy od indywidualnych preferencji. Z reguły zaparzenie jednej filiżanki wymaga użycia 8 g kawy do ekspresów przelewowych, ta ilość odpowiada pojemności dwóch małych łyżeczek do kawy. Na zaparzenie kawy z użyciem 1 litra wody potrzeba 60 g kawy. Do przygotowania kawy potrzebny jest papierowy filtr, który należy umieścić w dripperze, wsypać zmieloną wcześniej kawę, np. geisha i uruchomić ekspres. Podgrzana woda przemieszcza się w ekspresie dzięki zastosowaniu termosyfonu, nie osiąga ona temperatury wrzenia, jest i kilka stopni niższa, w ciągu kilku minut napar jest gotowy.

Czy warto stosować ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy jest najlepszym wyborem dla miłośników lekkiej i delikatnej kawy. Zadając pytanie, jak wybrać kawę do ekspresów przelewowych, trzeba wiedzieć, że to urządzenie nie lubi mocnych i intensywnych kaw. Jest to bardzo dobry sprzęt, który parzy aromatyczny napar, pod warunkiem użycia właściwej kawy do ekspresów przelewowych. Dużą zaletą ekspresu przelewowego jest także łatwość jego obsługi oraz szybkość zaparzania sporej ilości kawy, jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które piją jej dużo. Kawa parzona w ten sposób jest delikatniejsza, dlatego jest łagodniejsza dla układu pokarmowego, a więc zdrowsza. Ekspres przelewowy jest także zaopatrzony w dzbanek, który stojąc na podgrzewanej podstawce, przez długi czas może utrzymywać stałą temperaturę napoju. Pozytywną cechą tego rodzaju zaparzaczy do kawy jest także ich przystępna cena, do używania ekspresu potrzebne są także papierowe, niedrogie filtry.

Przykładowe kawy do ekspresów przelewowych znajdziesz na https://caffegrano.pl/kategoria-produktu/kawa/kawy-do-przelewu/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.