Styl życia

Rola zabawek w rozwoju dziecka

Wszystkie dzieci kochają zabawę. Mają swoje ulubione zabawki, z którymi spędzają długie godziny, wymyślając rozmaite historie, poznając otaczający je świat i ucząc się w ten sposób mnóstwa nowych rzeczy. Poza zapewnianiem wartościowej rozrywki zabawki mają więc ogromny wpływ na rozwój dziecka pod wieloma względami. W naszym artykule opisujemy ich rolę oraz pokazujemy przykłady zabawek, które powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju.

Rozwój umysłowy i emocjonalny

Różnego rodzaju zabawki wykazują wpływ na różne obszary rozwoju dzieci. Dla małych dziewczynek bardzo ważna może okazać się np. zabawa lalkami, która w dużej mierze wpływa na ich rozwój emocjonalny oraz empatii. Dziecko uczy się również odpowiedzialności, dbając o swoją lalkę-bobasa i troszcząc się o nią.

Producenci zabawek dla dzieci oferują także szeroki wybór gier edukacyjnych, które korzystnie oddziałują na aktywność intelektualną maluchów. Rozwijają one przede wszystkim takie umiejętności, jak:

  • logiczne myślenie,
  • pamięć,
  • koncentrację i skupienie,
  • cierpliwość,
  • umiejętności poznawcze,
  • zakres słownictwa,
  • oraz wiele więcej!

Zabawki mają rewelacyjne działanie również na rozwój wyobraźni oraz kreatywności u najmłodszych. Pomagają im odkrywać świat oraz samych siebie, a także w odpowiedni sposób wyrażać emocje.

Ćwiczenie motoryki małej oraz zdolności manualnych

Kolejnym ważnym aspektem w rozwoju malucha są jego zdolności manualne. Zachęcając go do zabawy w układanie puzzli lub klocków, których szeroką ofertę znajdziesz w takich sklepach, jak Kraina Misia Krzysia, zapewniasz mu nie tylko rozwój umysłowy, ale też sprawność ruchową. Tworzenie budowli z niewielkich elementów, dopasowywanie ich do siebie i dbanie o to, by cała konstrukcja nie runęła, pozytywnie wpływa na rozwój chwytu dziecka, jego małej motoryki, a także koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ponadto klocki świetnie uczą nowych kształtów i kolorów oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną.

Odpowiedni dobór zabawek

Niezależnie jednak od rodzaju zabawki, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, muszą być one odpowiednio dobrane. Przede wszystkim powinieneś sugerować się oznaczeniami przedziału wiekowego, dla którego dana zabawka jest sugerowana. Maluchy bowiem na każdym etapie rozwoju potrzebują innych bodźców oraz mają różne oczekiwania. Właściwie dobrane zabawki pomagają spełniać te potrzeby oraz ćwiczyć zdolności najistotniejsze w danym okresie rozwoju. Zbyt skomplikowane gry mogą zniechęcić Twoje dziecko do zabawy z nimi, natomiast zbyt proste – szybko znudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.