Na czasie

Polski rynek pracy – czy jest rynkiem pracownika?

Rynek pracy w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit i niewątpliwie zasługuje na miano rynku pracownika. To on może wybierać spośród wielu ofert pracy i stawiać własne warunki. Dodatkowym atutem są benefity pozapłacowe. Zobacz, w których regionach kraju i w jakim zawodzie zarobisz najwięcej.

Co to jest rynek pracownika?

O rynku pracownika mówimy wówczas, gdy zdecydowanie łatwiej jest znaleźć dobrą pracę niż dobrego pracownika. To pracownicy rozdają karty i stawiają warunki. Coraz śmielej mówią o swoich oczekiwaniach, nie tylko finansowych. Obecnie wiele firm boryka się z dużą liczbą wakatów, a znalezienie dobrego fachowca trwa nieraz nawet kilka miesięcy. Tymczasem ten sam fachowiec, jeśli szuka pracy, może ją znaleźć nawet w tydzień.

Rynek pracownika to rynek z niskim bezrobociem i atrakcyjnymi benefitami pozapłacowymi. Przeglądając doniesienia na portalach gospodarczych, można zauważyć, że z taką właśnie sytuacją mamy aktualnie do czynienia.

Benefity pozapłacowe na rynku pracownika

Benefity pozapłacowe to różnego rodzaju bonusy, którymi pracodawcy zachęcają potencjalnych pracowników do podjęcia pracy właśnie u nich. To także sposób na utrzymanie w firmie tych, którzy pracują już jakiś czas i mogliby myśleć o zmianie pracy.

Do najatrakcyjniejszych benefitów pozapłacowych zalicza się:

  • darmowe szkolenia,
  • wsparcie psychologa lub coacha (bardzo potrzebne w dobie pandemii),
  • prywatne ubezpieczenie medyczne,
  • dostęp do serwisów streamingowych,
  • dostęp do audiobooków,
  • kartę MultiSport,
  • prenumeraty poczytnych czasopism lub abonamenty na portalach internetowych,
  • bony podarunkowe,
  • dofinansowanie wakacji,
  • home office.

To ostatnie powoli przestaje być benefitem. Pandemia sprawiła, że praca zdalna lub hybrydowa staje się codziennością.

Ile wynosi bezrobocie w Polsce i gdzie jest największe?

We wrześniu 2021 średnia stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,6% i trzeba uznać, że jest bardzo niska. Nawet pandemia, która początkowo zwiastowała upadek gospodarki, nie zdołała jej podnieść.

Bezrobocie oczywiście nie wszędzie jest takie samo. Najmniejsze jest w dużych miastach, największe w małych miejscowościach i na wsiach.

Jeśli chodzi o rozkład w województwach, to najniższe bezrobocie występuje w województwach: wielkopolskim, śląskim i mazowieckim – odpowiednio 3,3, 4,5, i 4,8%. Największe jest w województwach: kujawsko-pomorskim, podkarpackimi i warmińsko mazurskim – 7,9, 8,3 i 8,7%.

Ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Średnie wynagrodzenie w kraju wynosi około 5900 zł brutto, co daje nieco ponad 4100 zł netto. Najwięcej zarabia się w regionie stołecznym, gdzie zarobki przekraczają 7000 zł brutto.

W województwach: dolnośląskim, pomorskim i małopolskim średnie wynagrodzenie przekracza 6000 zł brutto.

Najniższe jest w warmińsko-mazurskim, podkarpackim i lubuskim, gdzie wynosi niewiele ponad 5300 zł brutto.

W tych zawodach zarobisz najwięcej

Nie jest tajemnicą, że kwota wynagrodzenia zależna jest przede wszystkim od wykonywanego zawodu. Na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy branży IT (tu mówi się nawet o zrównaniu wynagrodzeń z niektórymi krajami tzw. starej Unii), finansiści, bankowcy i doradcy finansowi, logistycy, audytorzy. Jeśli chodzi o stanowiska, to nie ma niespodzianki – najlepiej zarabia kadra zarządzająca. Warto zostać dyrektorem lub prezesem przedsiębiorstwa.

Najgorzej opłacane zawody w Polsce

Najgorzej opłacane zawody w Polsce (dla przypomnienia: najniższe wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto) to te, do których nie są potrzebne specjalne kwalifikacje. Niewiele zarabiają woźni, salowi, ochroniarze, pomoce apteczne, sanitariusze i pomocnicy medyczni. Także opiekunki środowiskowe dostają bardzo niskie pensje.

Jak szybko znaleźć pracę?

W dobie rynku pracownika nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy. I faktycznie, osoby, którym naprawdę zależy na zatrudnieniu, szybko je podejmują.

Gdzie szukać zatrudnienia? Oferty pracy publikowane są na specjalnych portalach z ogłoszeniami. Tu można znaleźć nie tylko dokładny opis stanowiska, ale też proponowane wynagrodzenie, nie trzeba więc aplikować w ciemno. Innym dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie pracy poprzez rozpytywanie rodziny i znajomych, czytanie ogłoszeń w prasie lokalnej, aktywne korzystanie z mediów społecznościowych. Specjalistom poleca się umieszczanie własnych ofert na portalach rekrutacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.