Kultura

Oprawa obrazów jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Stylowy obraz najmodniejszego artysty, kolorowy rysunek szkolny Twojego dziecka, a może rodzinna fotografia z wyjątkowo udanego urlopu? Każde z tych dzieł jest wyjątkowe i będzie stanowić wspaniałą dekorację domu. Jednak sam obraz to dopiero początek. Kiedy już znajdziesz idealną ozdobę i kawałek pustej ściany, pozostaje jeszcze jedno pytanie – jak oprawić obraz, aby wydobyć z niego wszystkie atuty?

Jakie rozwiązanie wybrać?

Oprawa obrazów w taki sposób, aby podkreślić zalety dzieła i go nie przyćmić, to wbrew pozorom wielka sztuka. Na szczęście na rynku dostępnych jest obecnie wiele prostych, gotowych oraz indywidualnych rozwiązań, takich jak:

  • gotowe ramy drewniane
  • gotowe ramy z tworzyw sztucznych
  • antyramy
  • passe-partout
  • ramy na wymiar

Sposób oprawy warto jest dobrze przemyśleć i dopasować do konkretnego obrazu. Martwa natura, klasyczne portrety czy malarstwo historyczne na płótnie będą doskonale prezentować się w głębokich, bogato zdobionych, złoconych lub drewnianych ramach. Zdjęcia przywołujące najpiękniejsze wspomnienia idealnie współgrają z prostymi, nowoczesnymi ramami z metalu lub plastiku. Akwarele powinny znaleźć się w delikatnym, subtelnym obramowaniu, a jeżeli planujesz ozdobić mieszkanie nowoczesnymi, graficznymi rysunkami, warto postawić na minimalizm i wybrać proste, przeszklone antyramy.

Zalety ram na wymiar

Spośród przywołanych rozwiązań, zdecydowanie wyróżniają się ramy na wymiar. Czasami mamy do czynienia z obrazami o nietypowych wymiarach, dla których nie jesteśmy w stanie kupić gotowej oprawy. W tej sytuacji na ratunek przychodzą indywidualnie zaprojektowane ramy na wymiar, dzięki którym możemy profesjonalnie oprawić nawet najbardziej nietypowe dzieła. Na rynku znaleźć można coraz więcej firm, które tworzą profesjonalne, klasyczne lub bardziej nietypowe projekty.

Pamiętajmy, że nie tylko rozmiar obrazu ma znaczenie – bywa też tak, że asortyment dostępnych od ręki rozwiązań nie spełnia naszych oczekiwań i nie pasuje do techniki malarstwa czy stylu danego rysunku. W naszym życiu pojawiają się też dzieła, które z uwagi na swoje znaczenie zasługują na wyjątkowe traktowanie, np. upamiętniające chwile takie jak ślub, narodziny dziecka czy inne ważne wydarzenia. Ramy na wymiar pozwalają na zaprojektowanie oprawy dopasowanej indywidualnie do potrzeb klienta – zarówno pod względem tworzywa, kształtu, żłobień czy kolorystyki. Taka rama, wykonana przez profesjonalistę, sama w sobie stanowi małe dzieło sztuki. Pamiętajmy więc, aby dopasować ją do:

  • wymiarów obrazu
  • tworzywa, z jakiego jest wykonane (płótno i farby, zdjęcie na papierze fotograficznym, grafika na papierze)
  • kolorystyki obrazu
  • wystroju wnętrza

Warto mieć na uwadze, że rama jest niejako tłem dla obrazu, a nie odwrotnie, i dopiero razem stanowią one kompletną całość. Piękna rama pozwala wyciągnąć wszystkie zalety obrazu na światło dzienne, ale nieodpowiednio dobrana oprawa może zabić cały urok dzieła. Dobrze dobrana oprawa to także sposób na ochronę obrazu przed czynnikami niszczącymi, jak kurz, światło czy czynniki atmosferyczne, dzięki czemu jego pięknem będziemy cieszyć się przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.