Styl życia

Narzuta na łóżko twojego dziecka

Pokój dziecka odgrywa ważną rolę w jego życiu. To jego mały świat, w którym maluch powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie. Do rodzica właśnie należy ważna funkcja, dbanie o to, by otoczenie dziecka nie stwarzało dla niego żadnych niebezpieczeństw. To w dużej mierze od nas zależy, czy nasza pociecha będzie chętnie przebywać w swoim pokoju. Jednym z ważniejszych elementów wystroju pokoju dziecięcego jest z pewnością wygodne łóżko, miękka pościel oraz odpowiednia narzuta. Wybierajmy tkaniny naturalne, bo tylko takie gwarantują spokojny i zdrowy sen. Jaka powinna być najlepsza narzuta na łóżko twojego dziecka?

Rodzaj tkaniny ma znaczenie

Wchodząc do pokoju dziecięcego, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na kolorystykę ścian, zasłon oraz pościeli. Te elementy zdecydowanie wychodzą na pierwszy plan. O ile kwestia koloru jest sprawą bardzo indywidualną, o tyle kwestia właściwego doboru tkanin jest sprawą priorytetową i powinna uwzględniać ważne czynniki, wpływające na jakość i komfort użytkowania.

Wybieraj zawsze tkaniny o naturalnym pochodzeniu, ponieważ zapewniają one prawidłową cyrkulację powietrza. Jest to niezwykle ważne, szczególnie w odniesieniu do najmłodszych dzieci, które nie są jeszcze w stanie zakomunikować ewentualnych niedogodności w czasie snu. Sztuczny skład materiału pościeli lub narzuty może być przyczyną przegrzewania się dziecka w nocy, a nawet może prowadzić do powstawania odparzeń. Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie bawełna lub bawełna satynowa, muślin bawełniany, bawełna w połączeniu z wełną lub ewentualnie z domieszką wiskozy. Zrezygnuj z tkanin sztucznych, takich jak poliester i wszystkie jego odmiany, które bardzo blokują przewiew powietrza.

Równie ważna kwestia to grubość splotu tkaniny. Pamiętaj, że im grubszy splot, tym materiał cieplejszy i bardziej wytrzymały. Informacja o grubości splotu powinna być umieszczona przez producenta na metce, możesz również zwrócić uwagę na cenę – wersja o grubszym splocie będzie droższa. Cienki splot tkaniny oznacza jej szybsze zużywanie się, dlatego, jeśli już się na taką wersję zdecydujemy, należy pamiętać o specjalnej pielęgnacji – pranie z użyciem łagodnych środków piorących w niższych temperaturach.

Jak wybierać narzutę dla dziecka?

Wybierając narzutę z przeznaczeniem do pokoju dziecięcego, należy kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Szukaj produktów z odpowiednimi atestami i certyfikatami, które potwierdzają nie tylko szlachetne pochodzenie włókna, ale również stosowanie nieszkodliwych dla dziecka farb. Nieznane źródło tkaniny to brak wiedzy na temat jej pochodzenia, procesu jej powstawania, a co za tym idzie – brak wiedzy na temat jej bezpieczeństwa. Niewłaściwy skład materiału może być bardzo niebezpieczny dla skóry małego dziecka, szczególnie wykazującej skłonności do atopii lub alergii. W dłuższym kontakcie z czynnikiem drażniącym, dziecko może być rozdrażnione, pobudzone i niespokojne.

O czym musisz pamiętać?

Wiele zależy od tego, czy narzuta ma pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną, czy też praktyczną. Jeśli narzuta ma służyć również do okrywania i otulania dziecka, pamiętaj o jej systematycznym praniu, dokładnym suszeniu i wietrzeniu na świeżym powietrzu.

W kwestii kolorystyki i wzornictwa, kieruj się własnymi kanonami estetycznymi, a jeśli dziecko jest starsze – weź pod uwagę jego upodobania. Bardzo ciekawym pomysłem jest ostatnio materiał patchwork, który powstaje przez zszycie wielu różnych skrawków tkanin, różniących się między sobą nie tylko kolorami, ale też wzorami i fakturami. Ta ciekawa kompozycja może stać się nietuzinkową ozdobą pokoju dziecięcego.

Pamiętaj, by dostosować narzutę do wymiaru konkretnego łóżka, na które ma być przeznaczona. Dokładnie zmierz łóżko, a do otrzymanego wymiaru dolicz co najmniej 20 cm zapasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.