Kultura

Grafika komputerowa to studia nie dla każdego?

Praca grafika komputerowego zdecydowanie nie jest ścieżką, którą może obrać każdy. Poza tym, czego możemy wyuczyć się w trakcie trwania studiów, ważna jest też kreatywność i wyobraźnia. Jeżeli nie mamy w tej dziedzinie talentu, trudno będzie nam odnaleźć się w środowisku. To jeden z tych zawodów, który powinien być wykonywany przez pasjonatów i osoby utalentowane w zakresie projektowania. Jakie umiejętności powinien posiadać grafik komputerowy? Gdzie może podjąć pracę?

Grafika komputerowa – studia nie dla każdego

Grafika komputerowa to studia, na które zwykle wybierają się osoby, które cenią sobie kreatywność. To właśnie ona odgrywa najważniejszą rolę w późniejszej pracy, dlatego należy ją systematycznie rozwijać.

Zdaniem wielu osób, do wykonywania zawodu grafika studia wcale potrzebne nie są, gdyż większość wymaganych w pracy umiejętności nabywa się poprzez samodzielny trening. Nie jest to do końca prawdą – studia są w stanie nauczyć nas wiele, a ich ukończenie to niekwestionowana wartość dodana przy poszukiwaniu pracy. Oczywiście nie możemy zaniedbywać praktyki, bo doświadczenie w każdej pracy jest na wagę złota.

Jakie umiejętności powinien posiadać grafik komputerowy?

Jedną z najważniejszych cech, jaką powinien posiadać grafik komputerowy, jest zmysł estetyczny. Najlepiej w tym zawodzie sprawdzą się osoby kreatywne, które nie boją się wdrażać w swoje projekty ciekawych, innowacyjnych i niebanalnych rozwiązań. W grafice, zwłaszcza komputerowej, warto porzucić konwenanse i puścić wodze fantazji. Właśnie takie projekty przyjmują się zwykle najlepiej.

Każdy grafik komputerowy musi znać podstawy informatyki i swobodnie poruszać się w programach graficznych. Może on obrać różne ścieżki pracy, od których zależy, z jakim obszarem będzie miał do czynienia na co dzień (informacja, reklama etc.).

Wady i zalety pracy grafika komputerowego

Jak każda praca, tak i ta ma swoje wady i zalety. Do plusów należy bez wątpienia zaliczyć możliwość wykazania się pod względem kreatywności. Nie jest to praca schematyczna, nudna, której będziemy mieć po jakimś czasie dość. Na ogół możliwe są również elastyczne godziny pracy. Grafika komputerowa wymaga jednak umiejętności pracy pod presją czasu. Czeka nas również mierzenie się z dużą konkurencją, dlatego niezbędna jest tu pewność siebie.

Gdzie może pracować grafik komputerowy?

Grafika komputerowa to studia, które otwierają przed nami wiele ścieżek. Tylko od nas zależy, która wyda nam się tą właściwą. Zwykle grafików komputerowych szukają agencje reklamowe i marketingowe, studia graficzne oraz wydawnictwa. Nierzadko takich pracowników potrzeba również w biurach architektonicznych.

Grafika jest obecna w niemal każdym obszarze. Widzimy ją na co dzień w mediach, sklepach internetowych i stacjonarnych, w przestrzeni publicznej. Warto wybrać więc płaszczyznę, która jest nam najbliższa. Dobrym sposobem może być również własna działalność gospodarcza i wykonywanie zleceń dla różnych klientów. Mamy sporo możliwości, a ukończenie studiów otwiera przed nami wiele furtek.

Jeden komentarz do “Grafika komputerowa to studia nie dla każdego?

  • jestem absolwentem tego kierunku studiów. Szczerze mówiąc to nie są łatwe studia. Dużo osób odpada, bo po prostu sobie nie radzą, nie maja takich umiejętności.. Ale uważam, że jeśli ktoś chce spróbować i uważa, że ma potencjał to warto próbować. 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.