Ciekawi świata

Filatelistyka a numizmatyka – największe podobieństwa

Hobby związane ze zbieraniem unikatowych przedmiotów stają się coraz popularniejsze. Łączą bowiem miłość do wyrafinowanej sztuki z pasją historyczną. Dwie najpopularniejsze dziedziny z tego obszaru to filatelistyka oraz numizmatyka. Zobacz, w jakim zakresie są do siebie podobne.

Numizmatyka – co to jest?

Numizmatyka jest często określana mianem dziedziny pomocniczej historii. Koncentruje się na badaniu monet, banknotów oraz innych środków płatniczych – zarówno pod kątem estetycznym, jak i historycznym oraz technicznym. W praktyce więc pasjonaci, którzy zajmują się tą dziedziną, zbierają monety historyczne i okolicznościowe, jak również żetony czy pieniądze papierowe. Nierzadko osoby, które pasjonuje numizmatyka, sięgają również po medale historyczne i okolicznościowe – one również powstają bardzo często w mennicach, z wykorzystaniem bardzo podobnych technik do tych stosowanych przy biciu monet.

Co to jest filatelistyka?

Filatelistyka również jest dziedziną związaną z kolekcjonowaniem artefaktów, jednak w tym przypadku są to tzw. walory pocztowe, a w szczególności – znaczki. To jednak nie wszystko. Filatelista zbiera również datowniki okolicznościowe, całostki, całości pocztowe oraz koperty FDC.

Numizmatyka i filatelistyka: co łączy obie dziedziny?

Filatelistyka i numizmatyka mają ze sobą wiele wspólnego. Bardzo często osoby, które zbierają monety, z czasem zaczynają również kolekcjonować znaczki, i odwrotnie. Dlaczego? Ponieważ zarówno filatelistyka, jak i numizmatyka:

  • są dyscyplinami kolekcjonerskimi – wiążą się z poszukiwaniem ciekawych artefaktów, m.in. na targach branżowych, ale także na pchlich targach, w internecie oraz u oficjalnych dystrybutorów. Są zatem swoistymi formami „poszukiwania skarbów”,
  • są zanurzone zarówno w świat sztuki, jak i historii – tak na monetach i medalach, jak i na kopertach czy znaczkach znajdują się intrygujące symbole, które wiele mówią o dawnych obyczajach czy sytuacji politycznej,
  • zrzeszają duże grono fanów kolekcjonowania z całego świata.

Jeśli więc interesuje Cię historia i lubisz unikatowe przedmioty, warto zainteresować się jedną z tych dwóch dziedzin albo… oboma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.