Kultura

Elton John – talent i charyzma

Elton John – brytyjski piosenkarz – należy do postaci, których właściwie nie trzeba nikomu przedstawiać. Do jego sukcesu komercyjnego przyczyniły się nie tylko ogromny talent i osiągnięcia muzyczne, ale także charyzma i burzliwy tryb życia.

Trudno byłoby znaleźć osobę, która choćby nie kojarzy Eltona Johna i nie potrafi zanucić choćby jednej z jego piosenek. I’m still standing, Cold heart, Sacrifice, Rocket Man, Don’t go breaking my heart,  Your Song czy utwór do kultowego filmu animowanego Król Lew to tylko dosłownie promil z dużej liczby przebojów tego artysty z Wielkiej Brytanii. Niewątpliwa charyzma artysty wciąż ma się dobrze. Przez wiele lat przyciągała nie tylko wiernych fanów, ale i inne gwiazdy estrady, które chętnie występowały z Eltonem Johnem na scenie. Wśród nich można wymienić George’a Michaela, RuPaul, Roda Stewarta, Dua Lipa czy Tinę Turner. Urokowi gwiazdy uległa też sama królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II, przyznając piosenkarzowi tytuł szlachecki.

Elton Hercules John – prawdziwy Rocket Man

Elton Hercules John to tak naprawdę Reginald Kenneth Dwight urodzony w Londynie.  Artysta zmienił  nazwisko na pseudonim artystyczny w 1968 roku. Jego znakiem rozpoznawczym, od początku kariery i przez długi czas, były fantazyjne okulary, takie też nakrycia głowy i ekstrawaganckie sceniczne stroje. Elton John jako artysta to właściwie ikona pop kultury, a wiele jego płyt uważanych jest za kultowe. Pierwszą solową płytą w karierze piosenkarza była ta wydana w roku 1979 pt. Empty sky. Od tego momentu kariera Eltona Johna nabrała naprawdę kosmicznego wymiaru. Jak zazwyczaj bywa w takich przypadkach, wielkiej sławie towarzyszyła też wielka samotność i wiele pokus. Dlatego też artysta przez długi czas w latach 70. zmagał się z uzależnieniami od różnych substancji i był bulimikiem. Jego przebój z tamtych czasów pt.: I’m still standing – z roku 1983 – to świadectwo i deklaracja powrotu piosenkarza mimo wielu kłopotów.

Gwiazda Eltona Johna – światowy format

Na koncie Eltona Johna znajduje się wiele nagród, np. Best British Male Artist, dwa Oskary, dwa Złote Globy. Artysta dostąpił też zaszczytu bycia uhonorowanym członkostwem w Songwriters Hall of Fame. A to nieliczne nagrody spośród wielu. Fani kochają Eltona nie tylko za jego działalność estradową, ale i charytatywną. Artysta i jego mąż David Furnish angażują się w pomoc dla osób chorych na HIV i AIDS. Muzyk prowadzi też własną fundację o tym profilu. Walczy również o prawa mniejszości seksualnych na całym świecie.

Elton John to artysta kompletny. Jego albumy to prawdziwa uczta dla wszystkich ceniących muzykę dobrej jakości – utwory dobrze skomponowane zarówno pod względem warstwy muzycznej, jak i tekstowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.