Na czasie

Czym się kierować przy wyborze nagrobka?

Artykuł partnera.

Na ostateczny wygląd nagrobka wpływają jego rozmiary, surowiec, z jakiego zostanie wykonany oraz wybrane dekoracje i wykończenie napisów. Zawsze należy szczegółowo przedstawić swoje oczekiwania dotyczące efektu końcowego specjalistom z zakładu kamieniarskiego, którzy w trakcie pracy nad pomnikiem kierują się sugestiami bliskich zmarłego. Z poniższego artykułu dowiesz się, co należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć satysfakcjonujący projekt nagrobka.

Najlepszy materiał na nagrobki

Pierwszą decyzję, jaką należy podjąć podczas projektowania nagrobka stanowi wybór materiału, z jakiego zostanie on wykonany. Za najlepszy surowiec uważany jest granit, czyli twardy kamień naturalny o wysokiej odporności na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Surowiec ten sprawdza się w naszej strefie klimatycznej lepiej niż marmur, ponieważ nie ulega zniszczeniom pod wpływem skrajnych temperatur (upałów i mrozów) czy obfitych opadów. Wykazuje także wysoką wytrzymałość wobec czynników mechanicznych, które mogą powodować uszkodzenia tańszego piaskowca. Granit występuje w wielu odcieniach kolorystycznych i wyróżnia się charakterystycznym wzorem. Powstające z niego pomniki są łatwe w utrzymaniu i nawet po upływie wielu lat wyglądają jak nowe, zachowując poler i nasyconą barwę.

Granitowe nagrobki wykonuje między innymi Zakład Pogrzebowy GLORIA, który świadczy usługi kamieniarskie i funeralne. Firma tworzy pomniki nie tylko według wzorów z katalogu, lecz także zgodnie z indywidualnymi projektami klientów. Dzięki temu rodziny zmarłych mają możliwość upamiętnienia bliskich w wyjątkowy sposób. W ofercie zakładu znajdują się pomniki pojedyncze, podwójne i rodzinne oraz mniejsze nagrobki pod urny na prochy.

Styl nagrobka: minimalistyczny czy bogato zdobiony?

W ostatnich latach na cmentarzach pojawia się coraz więcej nagrobków o prostych i eleganckich formach. Lekkość formy i oryginalne wybarwienie prezentuje się znacznie bardziej gustownie niż nadmiar elementów dekoracyjnych i ornamentyki. Minimalistyczne pomniki można przyozdobić subtelną galanterią nagrobną, czyli tablicą z sentencją bądź granitowym wazonem na kwiaty. Niektórzy stawiają na niebanalne wzornictwo, na przykład ilustracje nawiązujące do tego, z czym kojarzony był zmarły – dekoracja może nawiązywać do jego pracy, zainteresowań czy też osiągnięć. Na styl nagrobka wpływa także wykończenie kamiennych płyt, którym może być gładkie polerowanie lub satynowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.