Kultura

Czym pogrzeb świecki różni się od katolickiego?

Obecnie coraz więcej rodzin osób nieżyjących decyduje się na pochówek świecki, który stanowi alternatywę dla chrześcijańskiego pogrzebu. Zwykle jest to podyktowane osobistą wolą zmarłego, który za życia wyznawał inny niż katolicki światopogląd. Warto mieć świadomość, że obie ceremonie pogrzebowe – choć mają pewne podobne punkty – przebiegają w odmienny sposób. Dowiedz się, na czym polegają wspomniane różnice

Przebieg uroczystości pogrzebowych przy pochówku katolickim oraz świeckim

W chrześcijańskim pochówku kładzie się ogromny nacisk na zgodność poszczególnych etapów jego przebiegu z obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego. Najważniejszą cechą tego typu ceremonii jest poważny charakter. Zgodnie z katolickim obrządkiem pogrzeb rozpoczyna się od wystawienia ciała w trumnie w kaplicy oraz wspólnej modlitwy różańcowej zgromadzonych żałobników. Następnie zwłoki przenosi się do świątyni, gdzie zostaje odprawiona specjalna Msza św. za zmarłą osobę. W dalszej kolejności trumna z ciałem zostaje odprowadzona na cmentarz, gdzie odprawiane są kolejne modlitwy za duszę nieboszczyka.

Organizacja świeckiego pogrzebu przebiega w inny sposób. Ceremonia pożegnalna zazwyczaj odbywa się w domu pogrzebowym. Tam w obecności zgromadzonych osób odczytuje się biografię zmarłego, często też odtwarza się nagrania jego ulubionych piosenek. Niektórzy żałobnicy dzielą się również swoimi wspomnieniami o zmarłym. Po minucie ciszy dla upamiętnienia nieboszczyka następuje przemarsz pod jego mogiłę, gdzie wygłasza się ostatnie mowy. Tam też rodzina przyjmuje kondolencje oraz składa podziękowania uczestnikom uroczystości za udział w niej.

Inne różnice między pogrzebem świeckim a katolickim

W pogrzebie katolickim funkcję osoby przewodniczącej ceremonii sprawuje ksiądz, który w swym postępowaniu musi dostosować się do ogólnie obowiązujących wymogów zawartych w przepisach prawa kanonicznego. Cała uroczystość ma jednolity charakter. Zmarłemu oddaje się należytą cześć bez względu na jego wiek, status majątkowy czy też piastowane za życia stanowisko. Rodzina zmarłego nie ma większego wpływu na przebieg uroczystości, która trwa zazwyczaj około 1,5 godziny.

Pogrzeby świeckie organizowane przez takie domy pogrzebowe, jak KARAWAN Tomasz Kondej, mają bardziej spersonalizowany charakter. Przewodniczący uroczystości mistrz ceremonii przy ustalaniu jej przebiegu bierze pod uwagę zdanie rodziny zmarłego. Czas trwania pochówku z reguły jest krótszy niż w przypadku pogrzebów katolickich. Wynosi on od 20 do 40 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.