Kultura

Czy urnę z prochami można trzymać w domu?

Coraz więcej osób chce być spopielonych po śmierci. Z kolei ich rodziny zastanawiają się, czy prochy bliskiego można przechowywać w domu. Prawo nie zabrania tego w przypadku zwierząt domowych, ale szczątki ludzkie to inna sprawa. Niestety rodzina nie będzie mogła przechowywać w domu urny – ani na stałe, ani nawet przed pogrzebem, nawet jeśli ceremonia i miejsce na cmentarzu są już opłacone.

Jak obchodzić się z ludzkimi szczątkami?

Decydując się na kremację, trzeba mieć świadomość, że po tym procesie wciąż będzie miało się do czynienia z ludzkimi szczątkami. Prawo chroni ciało, nawet jeśli jest ono w urnie. Jasno mówi ono, że:

  • urny nie można przechowywać w domu, bez względu na cel,
  • prochy muszą zostać złożone w odpowiednim do tego miejscu – zgodnym z przepisami prawnymi.

Ludzkie szczątki według prawa powinny spocząć na terenie cmentarza. Urnę powinno się złożyć w już istniejącym grobie, wykupić dla niej nowe miejsce albo złożyć ją w specjalnym grobie dla urn, co jest tańszym rozwiązaniem. Trzymanie jej w domu nie wchodzi jednak w grę w żadnym przypadku, nawet w ramach przechowania przed pogrzebem.

Coraz więcej rodzin zastanawia się także nad rozsypaniem szczątków zmarłej osoby. Często ona sama przed śmiercią prosi o złożenie jej w taki sposób w ważnym dla niej miejscu. Prawo jasno mówi, że szczątki mają zostać złożone na cmentarzu, rozsypanie ich w innym miejscu można uznać za nielegalne. Nie oznacza to jednak, że prawa nie można obejść. Wiele osób robi to potajemnie. To dlatego, że szczątki można przewozić dowolnym samochodem z ich poszanowaniem. Po rozsypaniu rodzina składa do grobu pustą urnę, żeby zachować pozory albo mimo wszystko upamiętnić zmarłą osobę. Jednak decydując się na taki krok, trzeba liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Czy Kościół pozwala trzymać szczątki bliskich w domu?

Wiele osób bardziej od prawa ceni sobie zdanie Kościoła. Tutaj jednak sprawa wygląda podobnie. Zmarły powinien być pożegnany w sposób religijny i musi spocząć na poświęconej ziemi. Oznacza to, że pogrzeb trzeba przygotować. Można zorganizować go samemu albo zatrudnić do tego zakład pogrzebowy, taki jak Hades Usługi Pogrzebowe. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jest to:

  • odciążenie od spraw organizacyjnych,
  • zorganizowanie transportu na cmentarz,
  • przygotowanie ceremonii,
  • przygotowanie osoby zmarłej – kremacja lub złożenie do trumny,
  • dostarczenie wieńców i wiązanek na uroczystość,

Bliskim pozostaje jedynie wybór trumny lub urny, lecz jej zakupem również może zająć się profesjonalna firma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.