Kultura

Co wpływa na wartość numizmatu?

Kolekcjonowanie monet jest pasjonującym zajęciem, pozwalającym na rozwinięcie spostrzegawczości i zgłębienie wiedzy historycznej. Stanowi ono również świetną lokatę kapitału. Warto wiedzieć, od czego zależy wartość konkretnego numizmatu.

Stan numizmatu

Wybierając monetę, należy wziąć pod uwagę jej wygląd oraz ewentualne mankamenty, zaburzające estetykę. Numizmat można zakwalifikować do jednej z dziesięciu, międzynarodowych klas oznakowanych jako: UNC, AU, XF, VF, F, VG, G, AG, FA i PR. W Polsce stan zachowania bazuje na czterech kategoriach. Pierwszy typ dotyczy monet,  niebędących w obiegu. Stan bardzo dobry stosuje się w odniesieniu do numizmatów, mających niewielkie ślady użytkowania na wystających komponentach rysunku. Stopień dobry charakteryzuje monety obiegowe bez poważnych uszkodzeń. Dostateczny stan stosuje się w przypadku okazów o znaczących znamionach użytkowania. Numizmaty te mają wytarte niewielkie szczegóły umieszczone na wystających elementach rysunku. Warto dodać, że w Polsce często wykorzystuje się siedmiostopniową skalę. Stan V dotyczy monet o znacznym zużyciu. Ich identyfikacja nie stanowi dużego wyzwania, jednak niektóre elementy są nieczytelne. Stan VI stosuje się w odniesieniu do monet określanych na podstawie doświadczenia, wagi i średnicy. Numizmaty te mają zniszczoną znaczną część legendy. Stan VII dotyczy natomiast monet, których identyfikacja nie jest możliwa.

Wyprodukowany nakład

Ewentualne uszkodzenia numizmatu nie stanowią jedynego czynnika, wpływającego na wartość konkretnego egzemplarza. Cena uzależniona jest bowiem także od nakładu lub liczby zachowanych okazów danej serii. Najbardziej popularne są egzemplarze trudno dostępne. Warto również zaznaczyć, że w numizmatyce panują różnorodne trendy. Numizmaty, cieszące się zainteresowaniem wiele osób, mają większą wartość niż egzemplarze mniej popularne.

Cena monety zależy od różnorodnych czynników. Nie zawsze ładny numizmat bez znaczących śladów użytkowania będzie mieć dużą wartość. Warto pamiętać, by monety pozyskiwać ze sprawdzonych źródeł, takich jak Skarbnica Narodowa, opinie o wysokiej  jakości usług świadczą same za siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.