Na czasie

Bank a profil zaufany – jak założyć, by skuteczniej załatwiać urzędowe sprawy

Chcesz załatwić urzędowe formalności w zaciszu własnego domu? Dobra wiadomość – szereg formularzy oraz wniosków można wypełnić i bez problemu złożyć w odpowiednim urzędzie, przez Internet. Musisz najpierw uzyskać dostęp do platformy internetowej ePUAP i stworzyć profil zaufany. Jak to zrobić?

Co to jest ePUAP i profil zaufany?

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) umożliwia kontakt z różnymi urzędami w Polsce, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz niezbędne formularze w Internecie i prześlesz je za pomocą profilu zaufanego, który weryfikuje Twoją tożsamość w sieci i pełni rolę podpisu elektronicznego.

Platforma ePUAP umożliwia również obsługę urzędowych płatności dzięki usłudze PayByNet, która działa m.in. w ramach platformy https://www.przelewy24.pl. Dzięki niej możesz bezpośrednio przesyłać środki ze swojego konta bankowego na rachunek urzędu.

Profil zaufany może zostać utworzony bezpłatnie przez każdego, kto posiada numer PESEL. Dzięki niemu zyskujesz dostęp do szeregu usług świadczonych za pośrednictwem platformy ePUAP, takich jak np.

  • wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  • złożenie formularza PIT,
  • rejestracja pojazdu,
  • rejestracji działalności gospodarczej,
  • zgłoszenie urodzenia dziecka,
  • internetowe konto dla pacjenta,
  • formularz zgłoszeniowy programu „Rodzina 500+”.

Jak założyć profil zaufany za pośrednictwem banku?

Posiadając konto bankowe, możesz stworzyć swój profil zaufany bez wychodzenia z domu, ponieważ Twoje dane bankowe zostały już sprawdzone podczas zakładania konta bankowego, np. przez płatność w serwisie Przelewy24. Dlatego nie musisz osobiście potwierdzać swojego profilu zaufanego.

Możesz założyć profil zaufany za pośrednictwem bankowości internetowej m.in. w PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, mBank, Inteligo, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Bank Millennium lub przez konto na platformie Envelo. Po prostu zaloguj się na swoje konto online i postępuj zgodnie z instrukcjami banku.

Dzięki profilowi zaufanemu nie musisz więcej stresować się wizytami w urzędzie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.